reklama

Jordánsko nie je len Petra!

Tipy, triky a rady ako stráviť skvelý týždeň v Jordánsku. Vidieť Petru, Ammán, púšť a jesť to najlepšie jedlo. A nebude Vás to ani stáť veľa

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Jordánsko zažíva turistický boom a stáva sa viac a viac navštevovanou destináciou Stredného východu. Svoje brány otvára aj nízkonákladovým leteckým spoločnostiam, vďaka čomu tam z okolitých krajín môžeme od tohto roku lietať za rozumné peniaze, a to do Ammánu na severe, alebo do Aqaby na juhu. Toto je aj skvelou správou pre jordánsky cestovný ruch, pretože doteraz bolo Jordánsko navštevované prevažne jedno alebo dvojdňovými zájazdami z Izraelu. A to rozhodne nie je dostatočne dlhá doba na to, aby ste spoznali krajinu, pretože jeden z divov sveta – Petra, nie je jediné miesto, ktoré sa tu oplatí vidieť. My sme v Jordánsku strávili sedem čarovných dní a stále sme nevideli všetko. Snažili sme sa teda spoznať aspoň ten základ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Monastery
Monastery 

Vitajte v Jordánsku!

Túto vetu budete počuť veľmi často, ale niet sa čoho báť. Miestni sú radi, že vás vidia a vrúcne vás privítajú. Veď drvivá väčšina profitu ich krajiny je práve od nás - turistov. Ich rastlinná a živočíšna výroba je značne obmedzená, preto musia spoliehať na cestovný ruch.

A to ma vedie k otázke “Kedy je najlepšie obdobie na návštevu Jordánska?”

Moja odpoveď: Kedykoľvek.

Záleží to len na vás a vašich preferenciách. My sme tam boli na konci januára tohto roku a väčšinu času sme mali príjemné a teplé počasie. V zimných mesiacoch síce môže byť počasie nestabilné, ale vyhnete sa davom turistov. Dokonca aj v Petre. Určite by som vylúčila letné mesiace, kedy vás umárajúca horúčava a predieranie sa cez turistov snažiacich sa urobiť najlepšiu selfie, môžu veľmi rýchlo unaviť. Zlatý stred mi teda vychádza jar alebo jeseň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miestna mena je jordánsky dinár, je o niečo silnejší ako euro a Jordánci si ho z oficálneho JOD skrátili na JD. A aby ste neboli zmätení, väčšina z nich to vyslovuje v angličtine ako GD. Vždy ich majte pri sebe, vôbec sa nespoliehajte na platbu kartou alebo platbu v inej mene!

Jerash
Jerash 

Jordan pass a výstupné poplatky

Ak v Jordánsku plánujete ostať aspoň 3 noci a navštíviť aj Petru, určite by ste si mali vopred vybaviť Jordan pass, ktorý si môžete kúpiť tu. Nie je to žiadna turistická pasca, máme to odskúšané, a je to skutočná úspora peňazí! Okrem toho to má ešte jednu pridanú hodnotu, o ktorej sa nezmienili, ale nás si vďaka tomu veľmi vážili, či už na hranici alebo na jednotlivých miestach. V cene sú víza a vstupy do 40 turistických atrakcií, vrátane Petry. A navyše preskočíte rady. Skvelé!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do Jordánska sme prichádzali z Izrealu cez hraničný prechod Eilat-Aqaba, kde sme sa dostatočne vopred neinformovali a prekvapil nás výstupný poplatok 105 šekelov. Platba kartou? Nedá sa. Platba eurami. Áno. Našťastie sme ich mali a každý z nás bol ľahší hneď prvý deň o 26€. Ak budete odchádzať z Jordánska, výstupný poplatok je 10 JOD, avšak ak letíte, vôbec sa vás to netýka, poplatok je zahrnutý v letenke. Tí, ktorí ostali v krajine menej ako 3 noci a využívajú pozemný hraničný prechod – nemiňte všetko a nechajte si ešte 10 dinárov. My sami sme boli svedkom toho, ako sa tam hraničiarom snažila mladá žena vysvetliť, že o tom nevedela a nemá žiadne peniaze. Neviem síce ako to dopadlo, ale môže to byť nepríjemné zdržanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa chcete voziť na pieskových dunách vo Wadi Rum, plávať v Mŕtvom mori, ponoriť sa do histórie v Petre, dať si lahodný humus a falafel, alebo sa stretnúť s Beduínmi, tak neváhajte a navštívte Jordánsko. Ručím vám za to, že si odtiaľ prinesiete domov nezabudnuteľné zážitky.

Jordánsko ponúka oveľa viac ako si myslíte…

Bezpochýb, skalné mesto Petra je najznámejšie miesto v Jordánsku. Petra nie je len stará Pokladnica (najslávnejší obrázok na google), ale je tam mnoho ďalších cestičiek, ktorými sa dá objavovať celá oblasť a vidieť desiatky hrobiek a chrámov. Nám na to stačil jeden deň, ale ak sa chcete vnárať do histórie naozaj precízne, môžete si zakúpiť aj dvoj, či trojdňovú vstupenku. Podľa počtu dní v Petre si viete zakúpiť aj Jordan pass.

Pokladnica cez deň a v noci, a cesta cez Al-Siq, ktorá k nej vedie
Pokladnica cez deň a v noci, a cesta cez Al-Siq, ktorá k nej vedie 

Ja osobne odporúčam ísť až k Monastery, ktorý sa nachádza na konci hlavnej trasy. Ak sa vám do rúk dostane brožúrka s mapami trás s náročnosťou a časom na prejdenie, berte to s rezervou. Pokiaľ ste vo forme, tie časy sa vás netýkajú. Cesta k Monastery je ľahká a nie je k tomu potrebná ani jazda na somárikovi. Jedine, že by ste si to chceli silou mocou vyskúšať, no ja som proti tomu, aby sa zvieratá takto využívali. Dokonca sme boli svedkom toho, ako sa somárik zasekol na jednom úseku a nevedel ako ďalej. Úbohé stvorenia. Okrem tohto, by som ešte odporúčila “Petra by night”, šou, ktorá nie je zahrnutá v Jordan passe. Síce mi to nevyrazilo dych, ale bolo to krásne a oplatilo sa. Veď kedy, keď nie teraz? Ale pozor, nekoná sa to každý deň, skontrolujte si info na oficiálnej stránke Petry.

Výhľad z amfiteátra na citadelu
Výhľad z amfiteátra na citadelu 

Ammán. Takmer polovica populácie Jordánska žije v hlavnom meste a jeho priľahlých mestských častiach. Metropola je gigantická, rušná a preplnená, no iná ako zvyšok krajiny. Pre mňa bol Ammán skutočným obrazom Jordánska, a preto som si ho obľúbila. Ľudia boli autentickí, na uliciach bola špina a odpad, pestrofarebné trhy boli na každom rohu, a to fantastické jedlo! Ak však preferujete pokojnejšie a úhľadnejšie miesta na oddych, toto s najväčšou pravdepodobnosťou nie je nič pre vás.

Dúhové schody a všadeprítomný bordel
Dúhové schody a všadeprítomný bordel 

Historické pamiatky, múzeá a turistické miesta sú v blízkosti centra a všade sa dostanete peši. Ak nie, tak odporúčam použiť taxík, ktorý je relatívne lacný, pretože hromadná doprava môže byť zmätočná. Buďte pripravení na to, že taxikári vám budú ponúkať svoje služby a možnosť odviezť vás do okolitých miest ako je Madaba, As-Salt, Jerash a pod. My sme to využili, a videli tak niečo navyše našich plánov. Jazda do Jerashu nás vyšla 10 JOD na osobu. Jedna cesta trvala približne hodinu a šofér nás tam počkal 1 a pol hodiny, aby sme si prešli ruiny starovekého grécko-rímskeho mesta. Oplatí sa to ak cestujete ako skupina, inak preplácate.

Ak hľadáte v Ammáne krásny výhľad, citadela aj amfiteáter sú na to ako stvorené. V jordánskom múzeu, kde sú aj interaktívne výstavy si na svoje prídu deti aj dospelí. A ak budete mať šťastie, nájdete dúhové schody, ktoré sú niekde pod mešitou Abu Darwish. Milovníkom jedla odporúčam Hashem restaurant v centre mesta, kde za najnižšie ceny dostanete najlepšie jedlo. Pikoškou je, že tam chodí aj kráľovská rodina.

Tieto všetky taniere s ďalším humusom, colou a tromi čajmi nás vyšli 9 JOD, a najedli sme sa z toho 4 ľudia. Excelentné jedlo v Hashem.
Tieto všetky taniere s ďalším humusom, colou a tromi čajmi nás vyšli 9 JOD, a najedli sme sa z toho 4 ľudia. Excelentné jedlo v Hashem.  

Prímorská Aqaba má atmosféru letoviska počas celého roka. Dokonca aj v januári sa niektorí odvážlivci kúpali v mori. No Eilat v Izreali je na letné prázdniny asi populárnejší. No neskúšajte preplávať z Aqaby do Eilatu, ale použite hraničný prechod. Inak sa môžete dostať do problémov. :D

Výhľad z nášho hostela v Aqabe a v pozadí Izrael.
Výhľad z nášho hostela v Aqabe a v pozadí Izrael. 
Obrázok blogu

Wadi Rum je nádherná púšť na juhu Jordánska. Všetci sme sa zhodli na tom, že toto bola najlepšia časť výletu. Dostať sa tu môžete na vlastnú päsť, ale tentokrát sme sa rozhodli využiť organizovaný zájazd. Netreba len zobrať hneď prvú ponuku, ktorú dostanete. Boli sme vo viacerých cestovkách a ceny divoko kolísali hore dole: 53 JOD, 70 JOD, 105 JOD!!! Príliš veľa. Našťastie sme našli najlepšiu ponuku v našom hoteli vo Wadi Musa (Petra) za 42 JOD / na osobu + 30 JOD na taxík rozdelených medzi 5 ľudí. A čo bolo v cene? Transport do púšte, trojhodinová jazda džípom, jazda na západ slnka, večera, raňajky, a noc v stane v kempe. My sme ale mali veľké šťastie a náš sprievodca nás večer zobral do jaskyne, kde sme si zobrali deky a paplóny a urobili vatru. Skvelé zážitky s miestnymi beduínmi, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Neuveriteľné farby počas západu slnka
Neuveriteľné farby počas západu slnka 

V Mŕtvom mori som sa síce kúpala iba na izraelskej strane, ale vraj je tá jordánska ešte krajšia. Kúpať by sa malo dať celoročne, takže ak ste milovníkmi slanej vody, neváhajte. Ako už iste viete, more je bezpečné aj pre neplavcov, no dajte si pozor, aby ste sa nenapili vody, pretože aj jeden, či dva glgy vám môžu spôsobiť v žalúdku poriadnu párty. Na pobreží sú aj miesta s liečivým bahnom, tak sa nezľaknite bytostí pokrytých od hlavy po päty blatom.

Hoci je Jordánsko veľmi suchou krajinou, napriek tomu majú niekoľko prírodných rezervácií a národných parkov určených pre milovníkov prírody. Asi najznámejšie sú Dana Biosphere Reserve a Mujib Nature Reserve. My sme nemali čas pozrieť sa do nich, ale nájdete o nich kopec informácií online. V Ammáne sme videli reklamu na výlety so sprievodcom, takže po nich dopyt určite je. Je potrebné nájsť už len to pravé, čo vám vyhovuje.

Soňa

Soňa Géciová

Soňa Géciová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Milí čitatelia, ako vášnivá cestovateľka a fotografka sa snažím tieto dve záľuby skĺbiť do cestovateľského blogu. Často cestujem sama s ruksakom na chrbte a za čo možno najnižšie ceny. Po škole som sa odsťahovala do čarovného Rumunska a momentálne žijem vo Veľkej Británii. Ak sa chcete o mojich cestách dozvedieť viac, kliknite si na môj blog: www.itraveliam.sk Zoznam autorových rubrík:  Cestovanie

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu